13th Annual IT Journalism Awards finalists announced!

MediaConnect is delighted to announce the individual finalists for the 13th annual Optus IT Journalism Awards recognising work produced in the year of 2014.

All those who entered or judged this year’s awards are invited to attend the awards as guest of our principal sponsor, Optus.

The awards will be held at the Crystal Ballroom in Luna Park, Sydney on Friday May 15th, with doors opening at 6:00PM and drinks starting to flow at 6:30PM.

"Thank you to everyone who entered, and congratulations to all our finalists,” said David Epstein, Vice-President, Corporate and Regulatory Affairs, Optus.

“We're happy to be supporters of the IT Journalism awards and look forward to next Friday night's celebration.”

In addition to Optus, this year’s awards are supported by Watterson Marketing Communications, NEC, Concur, Veeam, MYOB and Linksys - and we thank them greatly for making this event possible.

With over 300 entries, the 13th annual awards was again enthusiastically supported by the IT journalism community, with the Best Gaming Journalist category once again proving most popular and receiving over 30 entries.

So congratulations if you're a finalist, and best of luck next Friday. And if even if you didn’t get a finalist berth, we hope you can still join us to support your IT Journo peers and brethren.

If you require additional tickets tickets to the event, please visit www.thelizzies.com to buy a ticket.

Finalists are announced only for all individual/journalist categories (in alphabetical order). Media categories include all nominees as listed below.

JOURNALIST FINALISTS

Best News Journalist

  • Angus Kidman
  • Claire Porter
  • Claire Reilly
  • David Braue
  • David Ramli
  • Josh Taylor
  • Mitchell Bingemann
  • Paris Cowan
  • Paul Smith
  • Petroc Wilton
  • Simon Sharwood

Best Business Tech Journalist

  • Allie Coyne
  • Byron Connolly
  • Chris Pash
  • Claire Porter
  • David Swan
  • Hannah Francis
  • Josh Taylor
  • Kate McDonald
  • Krishan Sharma
  • Paris Cowan
  • Paul Smith
  • Simon Sharwood

Best Tech Industry Journalist

  • Alex Heber
  • Angus Kidman
  • Caitlin Fitzsimmons
  • Campbell Simpson
  • Carl Smith
  • Krishan Sharma
  • Liz Tay
  • Patrick Avenell
  • Paul Smith
  • Simon Sharwood
  • Steven Kiernan
  • William Maher

Best Consumer Tech Journalist

  • Adam Turner
  • Alex Kidman
  • Angus Kidman
  • Campbell Simpson
  • Chris Jager
  • Hannah Francis
  • Luke Hopewell
  • Michelle Starr
  • Nick Ross
  • Rae Johnston
  • Rosalyn Page

Best Telecommunications Journalist

  • Andrew Colley
  • Angus Kidman
  • Ben Grubb
  • Campbell Simpson
  • David Braue
  • David Ramli
  • Geoff Long
  • Josh Taylor
  • Mitchell Bingemann
  • Petroc Wilton

Best Gaming Journalist

  • Brenna Hillier
  • Chris Jager
  • Daniel Hindes
  • David Hollingworth
  • David Milner
  • James O'Connor
  • Lucy O'Brien
  • Luke Reilly
  • Mark Serrels
  • Nic Healey
  • Seamus Byrne
  • Tim Colwill
  • Toby McCasker

Best Columnist

  • Adam Turner
  • Alex Kidman
  • Angus Kidman
  • Ben Grubb
  • Chris Duckett
  • David Braue
  • David Milner
  • Josh Taylor
  • Juha Saarinen
  • Mark Serrels
  • Simon Sharwood

Best Reviewer

  • Adam Turner
  • Alex Kidman
  • Angus Kidman
  • Campbell Simpson
  • Chris Jager
  • Darren Yates
  • David Braue
  • Jennifer Dudley-Nicholson
  • Matthew Sainsbury
  • Nic Healey
  • Nick Ross
  • Peter Zaluzny

Best New Journalist

  • Dave Cheng
  • Hannah Francis
  • Harry Tucker
  • Jessica Sier
  • Richard van der Draay
  • Rose Powell
  • Tess Bennett
  • Tony Yoo
  • Vanessa Desloires
  • Yolanda Redrup

Best Technical Journalist

  • Adam Turner
  • Alex Walker
  • Angus Kidman
  • Campbell Simpson
  • Darren Yates
  • Krishan Sharma
  • Lexy Savvides
  • Mark Gregory
  • Peter Zaluzny
  • Petroc Wilton
  • Richard Chirgwin

BEST MEDIA RELATIONS

  • Bec Waddy, Bethesda
  • Ciaran Pillay, H&K
  • Dan Chiappini, Blizzard
  • David Bass, Bass PR
  • Jen Crowcroft, Edelman
  • Matthew Wu, Edelman
  • Renato Catalan, GAP
  • Rudolf Wagenaar, Howorth
  • Shuna Boyd, Boyd PR
  • Tom Hunter, Howorth


MEDIA NOMINATIONS

Best Magazine

CHOICE Computer Magazine, CRN, Game Informer, HYPER, PC & Tech Authority, PC Powerplay


Best Website

Business Insider Australia, CNET Australia, CRN, GadgetGuy, GE and Guardian Australia Powering People series, Gizmodo Australia, IGN Australia, iTnews, Kotaku Australia, Lifehacker, Player Attack, SMH.com.au - Technology/Digital Life, Startup Daily, TechGeek, TechGuide, Women Love Tech, ZDNet


Best Audio Program

2GB Tech Guide with Stephen Fenech, A Short History of Video Games - ABC Radio National, Download This Show - ABC Radio National, Gadget Grill, Geeks Interrupted, Girt by CNET - the Australian CNET podcast, Reckoner Podcast, Risky Business, TechGuide Podcast, Tech Tuesday@RN Drive, Two Blokes Talking Tech


Best Video Program

CNET Australia, CX Network, Fat Duck Tech, Gizmodo Australia, Good Game - ABC TV, Good Game Spawn Point - ABC TV, Government Technology Review, Lifehacker Video, Player Attack, Rae Johnston, The Feed - SBS TV, Vertical Hold, ZDNet


Best News Coverage

Australian Financial Review, Communications Day, CRN, Gizmodo Australia, iTnews, Kotaku Australia, Lifehacker, SMH.com.au - Technology/Digital Life, TechGeek, The Register, ZDNet


Best Business Tech Coverage

Australian Financial Review, Business Insider, CIO NZ, Communications Day, CRN, iTnews, Lifehacker, SMH.com.au - IT Pro, Startup Daily, The Register, ZDNet


Best Personal Technology Coverage

CNET Australia, Fairfax Media/SMH.com.au, GadgetGuy.com.au, Lifehacker, Switched On, TechGeek, TechGuide, Women Love Tech


Best Gaming Coverage

ABC Technology & Games, Digitally Downloaded, Game Informer, games.on.net, GameSpot (CBS Interactive), Good Game - ABC TV, IGN Australia, Kotaku Australia, Player Attack, TechGeek


Best Independent Media

Ausdroid Media, Live Tech Australia, Player Attack, Reckoner Australia, TechGeek, Women Love Tech

The IT Journalism Awards are made possible by our kind sponsors!!