Search
  • Craig Daveson

Announcing the finalists for the 2020 Samsung IT Journalism Awards

Updated: Mar 9

MediaConnect is proud to announce the finalists for this year’s 2020 Samsung Australian IT Journalism Awards.


This year’s Lizzies are supported by Samsung, Watterson Marketing Communications, Amazon Web Services, Atlassian and Enex TestLab.


The presentation night will take place on Friday, 20 March at Luna Park Sydney’s Crystal Ballroom, and immediately afterwards next door at The Deck Bar & the downstairs Sonar Room.


Coverage categories include all nominees as listed below. Shortlisted finalists are announced only for all individual/journalist categories, in alphabetical order, and finalists for the David Hellaby Best Media Relations category will be shared when voting has concluded.


In order to preserve fairness and transparency, event partners Watterson Marketing Communications do not submit entries within Best Media Relations; or in Best Corporate Content.


RSVP forms will begin going out today to all sponsors, ticket buyers and entrants.


Tickets are selling quickly and remain open until midday Friday 6 March. Those intending to purchase either individual tickets or tables should do so ASAP at The Lizzies website.


Lastly, congratulations and good luck to all of this year’s finalists. And for those who did not receive a finalist berth, we hope you will still join us to support your IT journalism colleagues.


— Coverage Awards

Best News Coverage

ARN, Australian Financial Review, CNET, Computerworld Australia, CRN, Finder, Gizmodo, iTnews, Junkee, Kotaku Australia, Lifehacker Australia, NITV, Progress Bar, Stevivor, The Australian, Which-50


Best Business Coverage

AdNews, Australian Financial Review, ARN, Computerworld Australia, CRN, iTnews, Lifehacker Australia, The Australian, Which-50


Best Gaming Coverage

Checkpoint Gaming, CNET, GameSpot, Good Game Spawn Point, How Games Play Us, IGN Australia, Junkee, Kotaku Australia, Pixel Sift, Player2.net.au, Progress Bar, Stevivor, Super Jump, The Sydney Morning Herald, Vooks, Which-50


Best Consumer Coverage

Australian Financial Review, CNET, Finder, Gizmodo Australia, Junkee, Lawson Media (Supercharged Podcast), Lifehacker Australia, NITV, Pickr, Reviews.org/au/, TechLife Australia, The Australian, The Gadget Grill, The Sydney Morning Herald, WhistleOut Australia


Best Independent Coverage

Ausdroid Media, Craving Tech, Explosion Network, Pickr & The Wrap, Player2.net.au, Progress Bar, Stevivor, Super Jump, Tech Guide, Vertical Hold: Behind The Tech News, Vooks


— Beat Awards

John Costello Best Business Journalist

Andrew Birmingham

Christine St Anne

David Braue

Joseph Brookes

Julian Bajkowski

Justin Hendry

Paul Smith

Rohan Pearce

Tess Bennett

Yolanda Redrup


Paul Zucker Best Technology Industry Journalist

Andrew Birmingham

Brad Howarth

Brendon Foye

David Braue

David Swan

Eleanor Dickinson

Paul Smith

Rob O'Neill

Samira Sarraf

Simon Sharwood

Yolanda Redrup


Helen Dancer Best Consumer Technology Journalist

Alex Choros

Alex Kidman

Alice Clarke

Alison Banney

Chris Griffith

Jack Derwin

Jennifer Bisset

Jennifer Dudley-Nicholson

John Davidson

Stephen Fenech

Tegan Jones


Best Gaming Journalist

Alex Walker

Alice Clarke

Amanda Yeo

Angharad Yeo

Chris Button

David Rayfield

Hayley Williams

Jackson Ryan

James Cottee

Jeremy Ray

Jessica McDonell

Luke Reilly


Best Telecommunications Journalist

Adam Turner

Alex Choros

Alex Kidman

David Braue

James Fernyhough

Josh Taylor

Paul Smith

Rohan Pearce

Ry Crozier

Tegan Jones


Best Security Journalist

Casey Tonkin

David Braue

Jeremy Kirk

Josh Taylor

Juha Saarinen

Patrick Gray

Rohan Pearce

Samira Sarraf

Tess Bennett


Best Technology Issues Journalist

Ariel Bogle

Chris Griffith

Jennifer Dudley-Nicholson

John Birmingham

Joseph Brookes

Josh Taylor

Juha Saarinen

Julian Bajkowski

Paul Smith

Rae Johnston

Tess Bennett

Wilson da Silva


— Journalism Awards

Alicia Camphuisen Best New Journalist

Adam Rorke

Athina Mallis

Casey Tonkin

Chris Button

Hope Corrigan

Joseph Brookes

Leah Williams

Mariam Cheik-Hussein

Matt Johnston

Natasha Gillezeau


Cass Warneminde Best News Journalist

Alex Walker

Ariel Bogle

David Braue

Josh Taylor

Julian Bajkowski

Justin Hendry

Krishan Sharma

Paul Smith

Rohan Pearce

Ry Crozier

Tegan Jones

Yolanda Redrup


Best Technical Journalist

Adam Turner

Alex Choros

Alex Kidman

David Braue

Fergus Halliday

Jackson Ryan

John Davidson

Juha Saarinen

Krishan Sharma

Leigh D Stark

Matt Sayer

Tegan Jones


Best Reviewer

Adam Turner

Alex Choros

Alex Kidman

Amanda Yeo

Angus Kidman

Daniel Van Boom

Kylie Purcell

Luke Reilly

Nick Ross

Sam Brooks

Simon Sharwood

Tegan Jones


Best Columnist

Adam Turner

Alex Walker

Alice Clarke

Angus Kidman

Chris Griffith

Daniel Van Boom

Jackson Ryan

Jennifer Dudley-Nicholson

Mark Pesce

Paul Smith

Rae Johnston

Seamus Byrne

Simon Sharwood


— Content & Media Relations Awards

Best Corporate Content

Alex Walker

Brad Howarth

Chantelle Schmidt

Chris Pash

David Braue

Emma Lo Russo

iTnews.com.au

James O'Connor

Matt Hopkins

Steph Panecasio


David Hellaby Best Media Relations shortlist will follow once voting concludes

1,686 views

©2019 by MediaConnect