Search

Announcing the finalists for the 20th Annual Samsung IT Journalism Awards

Updated: Sep 15

Influencing is proud to announce the finalists for the 20th Annual Samsung Australian IT Journalism Awards.


“Congratulations to all the finalists of the 20th anniversary Awards,” said Influencing CEO Phil Sim. “We received a huge number of entries with more than 40 entries in a couple of categories so all finalists can be very proud of the work that got them to the finalist stage.”


“We are looking forward to hosting a very special night in October, and celebrating all the amazing technology journalism produced last year, but also this milestone occasion for the Awards and the industry.”

The finalist lists can be viewed in full below, including our first ever Best Program category.


Please note coverage categories include all entrants as listed, while shortlisted finalists are announced for all individual/journalist categories, in alphabetical order.


The decision has also been made to split the finalist lists for Best Reviewer into individual gaming and consumer lists. There will be one Best Reviewer overall, and Highly Commended awards given to the best in the gaming and consumer sub-categories.


This year’s Lizzies are supported by Samsung, Enex TestLab, Watterson Marketing Communications, Amazon Web Services, Atlassian, Optus and Apptio.


The presentation night will take place on Friday, 21 October at Luna Park Sydney’s Crystal Ballroom.


All journalism entrants are now invited to RSVP for the awards presentation dinner, and should be receiving a link with which to do so shortly; as well as a form which can be used to nominate for the David Hellaby Best Media Relations award.


Tickets are now available on our website, and if you are planning on purchasing either individual tickets or a full table, please do so ASAP because we are anticipating a sellout for the Awards’ 20th anniversary.


Thank you to all our entrants for making our 20th annual awards the most contested to date. Congratulations and good luck to all of this year’s finalists - for those who did not receive a finalist berth, we hope you will still join us to support your IT journalism colleagues.



— Coverage Awards entrants


Best News Coverage

ARN, CNET Australia, Communications Day, Erielle Jeanne Sudario, Gizmodo Australia, iTnews, NITV, Queens of the Drone Age, Reviews.org, SmartCompany, Stevivor, The Australian, The Australian Financial Review


Best Business Coverage

AdNews, ARN, bit.com.au, CIO Australia, Communications Day, Computerworld Australia, CSO Australia, Digital Nation Australia, InsideSAP, iTnews, SmartCompany, The Australian, The Australian Financial Review


Best Gaming Coverage

AusGamers, Byteside, Checkpoint Gaming, CNET Australia, DigitallyDownloaded.net, Explosion Network, Gameplay, GamesHub, Gizmodo Australia, Good Game Spawn Point, IGN Australia, NITV, Pickr, Player2.net.au, Queens of the Drone Age, SIFTER, Stevivor, SUPERJUMP, Tech Finder


Best Consumer Coverage

bit.com.au, Byteside, CNET Australia, Finder, Gizmodo Australia, Lifehacker Australia, NITV, Pickr, Queens of the Drone Age, The Australian, WhistleOut Australia


Best Independent Coverage

Ausdroid Media, Byteside, Checkpoint Gaming, Craving Tech, Explosion Network, High Performance Laptops, Pickr, Player2.net.au, Queens of the Drone Age, SIFTER, Stevivor, SUPERJUMP, Vertical Hold: Behind The Tech News


Best Program

Back Pocket, Checkpoint Gaming, Chris Stead, SBS (Elise Potaka, Calliste Weitenberg, David Ma & Patrick Forrest), Erielle Jeanne Sudario, Gameplay (Produced by Lawson Media), Geoff Quattromani, Good Game Spawn Point, Hear+Beyond, IGN's Art of the Level, Lightmap by SIFTER, NITV Radio Science & Technology Segments, Queens of the Drone Age, Risky Business, Robyn Foyster, STEAM with Rae Johnston, Take It Blak, Tech Finder, Tegan Jones TikTok, That Startup Show, The Ransomware Files, The iTnews Podcast, The Wrap, Tobias Venus, Vertical Hold: Behind The Tech News, Walkthrough by SIFTER


— Beat Awards finalists


John Costello Best Business Journalist

Andrew Birmingham

David Swan

Jessica Sier

Justin Hendry

Paul Smith

Rae Johnston

Samira Sarraf

Simon Sharwood



Paul Zucker Best Technology Industry Journalist

David Braue

David Swan

Eleanor Dickinson

Pamela Connellan

Paul Smith

Samira Sarraf

Sophie Venz

Yolanda Redrup



Helen Dancer Best Consumer Technology Journalist

Amanda Yeo

Chris Griffith

Daniel Van Boom

David Braue

Jackson Ryan

Jennifer Dudley-Nicholson

Josh Taylor

Leigh :) Stark

Tegan Jones



Best Gaming Journalist

Amanda Yeo

Chris Button

David Braue

Edmond Tran

Emily Spindler-Carruthers

Jackson Ryan

James Cottee

Jini Maxwell

Julian Rizzo-Smith

Leah J. Williams



Best Telecommunications Journalist

Anula Wiwatowska

David Braue

Josh Taylor

Paul Smith

Rohan Pearce

Ry Crozier

Tegan Jones

Zachariah Kelly



Best Security Journalist

Amanda Yeo

David Braue

Jennifer Dudley-Nicholson

Jeremy Kirk

Leigh :) Stark

Patrick Gray

Paul Smith

Rosalyn Page

Tom Uren



Best Technology Issues Journalist

Alice Clarke

Daniel Van Boom

Jennifer Dudley-Nicholson

Jeremy Nadel

Jessica Sier w/ James Eyers

Josh Taylor

Laurie Patton

Simon Sharwood



— Journalism Awards finalists


Alicia Camphuisen Best New Journalist

Anushka Bandara

Eleni Thomas

Jeremy Nadel

Joseph Lam

Kate Weber

Lauren Rouse

Ruby Innes

Tobias Venus

Velvet-Belle Templeman

Zachariah Kelly



Cass Warneminde Best News Journalist

David Braue

David Swan

Jennifer Dudley-Nicholson

Josh Taylor

Justin Hendry

Paul Smith

Rohan Pearce

Ry Crozier

Yolanda Redrup



Best Technical Journalist

Alex Kidman

Alex Walker

Angharad Yeo

David Braue

Jackson Ryan

Nick Ross

Phil Tann

Rae Johnston



Best Reviewer (Consumer)

Adam Turner

Alex Choros

Alex Kidman

Brodie Fogg

Chris Griffith

Fergus Halliday

Lauren Chaplin

Leigh :) Stark

Tegan Jones



Best Reviewer (Gaming)

Alex Walker

Brad Norton

Chris Button

Edmond Tran

Kosta Andreadis

Luke Reilly

Matt Hopkins

Nicholas Kennedy

Omi Koulas



Best Columnist

Alex Walker

Amanda Yeo

Chris Griffith

Daniel Van Boom

Jackson Ryan

Leah J. Williams

Paul Smith

Seamus Byrne

Simon Sharwood



— Content & Media Relations Awards finalists


Best Corporate Content

David Braue

Jasmine Wallis

Kosta Andreadis

Nate Cochrane

Nick Ross

Robyn Foyster

Stuart Ridley w/ Seamus Byrne

The Register

William Maher



Best Media Relations shortlist will follow once voting concludes


1,117 views0 comments